2026. aasta 9 kuu ja III kvartali konsolideeritud auditeerimata vahearuanne
JUHTKONNA KOMMENTAAR
Merko Ehituse 2026. aasta kolmanda kvartali müügitulu oli 118 miljonit eurot ja 9 kuu oma 268 miljonit eurot. Kolmanda kvartali puhaskasum oli 12,6 miljonit eurot ning 9 kuu puhakasum 25,4 miljonit eurot.
Merko Ehituse juhtkonna sõnul panustas kolmanda kvartali tulemustesse ühtviisi nii kinnisvaraarenduse kui ehitusteenuste valdkond. Kolmandas kvartalis valmis ja anti ostjatele üle 118 korterit ja 18 äripinda, mida on pea sama palju kui aasta esimese kahe kvartaliga kokku. Merko ehitusteenuste portfell on jätkuvalt tugeval, ligi 770 miljoni euro tasemel, sealhulgas jõudis kolmandas kvartalis mitu suurt projekti aktiivsesse ehitusfaasi. Kontserni ettevõtete põhiülesanne on töös olevad projektid valmis ehitada ja riske vältida.
Juhkonna hinnangul ehitusteenuste ärivaldkonnas domineerib ehitusturul endiselt avalik sektor kaitse- ja taristuhangetega ning avaliku sektoriga seotud tellimused moodustavad Merko portfellis enamuse. Aasta jooksul kallinenud kütuse- ja energiahinnad on jätnud oma jälje ehitusteenuste kasumlikkusele, enim kontserni teedeehitusettevõttes, kus on kütusehindade mõju proportsionaalselt suurim. Merko sõlmis kolmandas kvartalis 22 miljoni euro väärtuses uusi ehituslepinguid, neist suurim oli Krulli kvartalis Volta 1b korteriarendusprojekti rajamiseks.
Kinnisvaraarenduse valdkonnas on kontserni juhtkonna sõnul tarbijakindlus olnud kõikidel Merko koduturgudel kergelt tõusuteel, mis on toetanud eellepingutega müüdavate korterite osakaalu kasvu. Kuna ajad on endiselt ebakindlad, ei prognoosi juhtkond sarnase trendi jätkumist. Korterite pakkumine on kõigil turgudel jätkuvalt suur ja ostjatel seega valikut küllaga, mis omakorda hoiab arendajate konkurentsi tiheda ning survestab kasumlikkust. Tänavu on märkimisväärselt aktiveerunud uute korterite turg Riias, kus ka kontsern on käivitanud mitu uut arendusprojekti.
Eesmärgiga keskenduda põhitegevusele, ehk ehitusteenuste pakkumisele ja elukondliku kinnisvara arendamisele, müüs Merko kolmandas kvartalis Leedus asuva suuremahulise Rūdninkai kaitseväelinnaku PPP-projektiga seotud ettevõtete enamusosalused. Kapitel omandas 70%-lise osaluse nii PPP-projekti elluviimise kui valmivate rajatiste haldus- ja hooldustöid korraldavates ettevõtetes. Merkole jäi nendes ettevõtetes 30%-line vähemusosalus. Ehituse peatöövõtjana vastutab Merko endiselt kokku üle 370 miljoni euro suuruste projekteerimis-ehituslepingute elluviimise eest. Investori kaasamine aitab hoida kontserni jätkuvalt tugevat likviidsust.
9 kuu jooksul on Merko andnud üle 238 korterit ja 23 äripinda ning alustanud 394 korteri ja nelja äripinna ehituse ja müügiga. Kolmanda kvartali lõpu seisuga oli ehituses ja valmis 1325 korterit, millest ca üks kolmandik on kaetud eellepingutega. 2026. aasta kolmandas kvartalis olid Merko suuremad töösolevad arendusprojektid Uus-Veerenni, Noblessner ja Lahekalda Tallinnas, Õielehe Tallinna lähistel ning Leedri Tartus; Lucavsala, Arena Garden Towers, Magnolijas ja Mežpilsēta Riias ning Vilnelės Skverai ja Šnipiškių Urban Vilniuses.
2026. aasta kolmandas kvartalis olid suuremate ehitusobjektidena Eestis töös büroohooned City Plaza 2, Viktor Masingu maja ja Huvikeskus Kullo, Sündmuskeskus, Kasvuhoone, Volta 1b korterelamud ja taristu Krulli kvartalis Tallinnas, Riigikaitsemaja Tartus ning hotell ja sündmuskeskus Pärnus, Rail Baltica Ülemiste reisiterminal, Rail Baltica põhitrassi neljas etapp Harjumaa ning Tallinn-Pärnu lõik. Leedus olid suuremateks ehitusobjektideks tuulepargi taristurajatised Pagėgiai rajoonis ning Rūdninkai kaitseväelinnak. Lätis oli kontsernil töös kaitseväelinnakute ehitus ja tuulepargi taristurajatised Smiltene vallas.
KOKKUVÕTE III KVARTALI JA 9 KUU TULEMUSTEST
KASUMLIKKUS
2026. aasta 9 kuu kasum enne makse oli 25,0 mln eurot ja III kvartalis 14,2 mln eurot (9 kuud 2025: 40,2 mln eurot ja III kvartalis 16,6 mln eurot), mis andis 9 kuu maksustamiseelse kasumi marginaaliks 9,3% (9 kuud 2025: 16,6%).
2026. aasta 9 kuu emaettevõtte omanike osa puhaskasumist oli 25,4 mln eurot (9 kuud 2025: 36,7 mln eurot) ja III kvartali emaettevõtte omanike osa puhaskasumist 12,6 mln eurot (III kvartal 2025: 15,0 mln eurot). 9 kuu puhaskasumi marginaal oli 9,5% (9 kuud 2025: 15,2%).
MÜÜGITULU
2026. aasta III kvartali müügitulu oli 118,2 mln eurot (III kvartal 2025: 73,9 mln eurot) ning 9 kuu müügitulu oli 268,1 mln eurot (9 kuud 2025: 241,8 mln eurot). 9 kuu müügitulu suurenes 10,9% võrreldes eelmise aasta sama perioodiga. Väljaspool Eestit teenitud 9 kuu müügitulu osakaal oli 42,6% (9 kuud 2025: 47,4%).
LEPINGUTE PORTFELL
30. september 2026 seisuga oli kontserni teostamata tööde jääk 769,1 mln eurot (30. september 2025: 486,2 mln eurot). 2026. aasta 9 kuuga sõlmisid kontserni ettevõtted lepinguid kogumahus 508,6 mln eurot (9 kuud 2025: 322,8 mln eurot). III kvartali uute lepingute maht oli 22,2 mln eurot (III kvartal 2025: 99,6 mln eurot).
KINNISVARAARENDUS
2026. aasta 9 kuuga müüs kontsern 238 korterit, 2025. aasta 9 kuuga 315 korterit. Omaarenduste korterite müügist teenis kontsern müügitulu 2026. aasta 9 kuuga 52,4 mln eurot ning 2025. aasta samal perioodil 59,7 mln eurot. 2026. aasta III kvartalis müüdi 118 korterit, võrreldes 2025. aasta III kvartalis müüdud 93 korteriga, ning omaarenduste korterite müügist teenis kontsern müügitulu 24,7 mln eurot (III kvartal 2025: 14,9 mln eurot).
RAHAPOSITSIOON
Aruandeperioodi lõpus oli kontsernil rahalisi vahendeid 55,5 mln eurot ning omakapital 263,6 mln eurot (54,4% bilansimahust). Võrreldavad andmed 2025. aasta 30. september seisuga olid vastavalt 34,3 mln eurot ning 257,3 mln eurot (64,4% bilansimahust). Seisuga 30. september 2026 oli kontserni netovõlg 12,1 mln eurot (30. september 2025: negatiivne 8,0 mln eurot).
KONSOLIDEERITUD KOONDKASUMIARUANNE
auditeerimata
tuhandetes eurodes
| 2026.a. 9 kuud | 2025.a. 9 kuud | 2026.a. III kvartal | 2025.a. III kvartal | 2025.a. 12 kuud | |
| Müügitulu | 268 123 | 241 799 | 118 230 | 73 917 | 310 941 |
| Müüdud toodangu kulu | (234 943) | (194 749) | (102 435) | (55 938) | (255 081) |
| Brutokasum | 33 180 | 47 050 | 15 795 | 17 979 | 55 860 |
| Turustuskulud | (4 119) | (3 753) | (1 395) | (1 052) | (5 823) |
| Üldhalduskulud | (10 785) | (12 998) | (3 496) | (4 251) | (17 478) |
| Muud äritulud | 2 047 | 1 597 | 803 | 514 | 2 285 |
| Muud ärikulud | (143) | (271) | 114 | (175) | (501) |
| Ärikasum | 20 180 | 31 625 | 11 821 | 13 015 | 34 343 |
| Finantstulud (-kulud) | 4 847 | 8 531 | 2 419 | 3 630 | 10 425 |
| sh kasum (kahjum) sidus-ja ühisettevõtetelt | 4 876 | 8 486 | 2 425 | 3 642 | 10 381 |
| intressikulud | (620) | (611) | (261) | (216) | (836) |
| kasum (kahjum) valuutakursi muutustest | 313 | 19 | 137 | 33 | (18) |
| muud finantstulud (-kulud) | 278 | 637 | 118 | 171 | 898 |
| Kasum enne maksustamist | 25 027 | 40 156 | 14 240 | 16 645 | 44 768 |
| Tulumaksukulu | 388 | (3 472) | (1 668) | (1 637) | (4 850) |
| Perioodi puhaskasum | 25 415 | 36 684 | 12 572 | 15 008 | 39 918 |
| Muu koondkasum, mida võib hiljem klassifitseerida kasumiaruandesse | |||||
| Valuutakursivahed välisettevõtete ümberarvestusel | (253) | (11) | (110) | (18) | 20 |
| Perioodi koondkasum | 25 162 | 36 673 | 12 462 | 14 990 | 39 938 |
| Puhaskasum aktsia kohta (tava ja lahustatud, eurodes) | 1,44 | 2,07 | 0,71 | 0,85 | 2,26 |
KONSOLIDEERITUD FINANTSSEISUNDI ARUANNE
auditeerimata
tuhandetes eurodes
| 30.09.2026 | 30.09.2025 | 31.12.2025 | |
| VARAD | |||
| Käibevara | |||
| Raha ja raha ekvivalendid | 55 510 | 34 279 | 41 424 |
| Lühiajalised deposiidid | 3 000 | 26 000 | 18 000 |
| Nõuded ja ettemaksed | 71 742 | 54 537 | 43 658 |
| Ettemakstud tulumaks | 696 | 714 | 1 347 |
| Varud | 252 394 | 200 646 | 219 812 |
| 383 342 | 316 176 | 324 241 | |
| Põhivara | |||
| Sidus-ja ühisettevõtete aktsiad või osad | 35 155 | 30 060 | 31 957 |
| Muud aktsiad ja väärtpaberid | 80 | 80 | 80 |
| Muud pikaajalised laenud ja nõuded | 29 944 | 18 281 | 20 658 |
| Edasilükkunud tulumaksuvara | 2 873 | 3 594 | 2 874 |
| Kinnisvarainvesteeringud | 11 127 | 12 426 | 12 395 |
| Materiaalne põhivara | 21 573 | 18 306 | 22 117 |
| Immateriaalne põhivara | 632 | 703 | 714 |
| 101 384 | 83 450 | 90 795 | |
| VARAD KOKKU | 484 726 | 399 626 | 415 036 |
| KOHUSTUSED | |||
| Lühiajalised kohustused | |||
| Laenukohustused | 7 959 | 9 549 | 3 079 |
| Võlad ja ettemaksed | 127 219 | 92 325 | 95 920 |
| Tulumaksukohustus | 797 | 31 | 510 |
| Sihtfinantseerimine | - | - | 2 |
| Lühiajalised eraldised | 12 819 | 8 978 | 10 426 |
| 148 794 | 110 883 | 109 937 | |
| Pikaajalised kohustused | |||
| Pikaajalised laenukohustused | 59 670 | 16 710 | 30 012 |
| Edasilükkunud tulumaksukohustus | 4 164 | 6 773 | 7 448 |
| Muud pikaajalised võlad | 8 495 | 7 959 | 7 073 |
| 72 329 | 31 442 | 44 533 | |
| KOHUSTUSED KOKKU | 221 123 | 142 325 | 154 470 |
| OMAKAPITAL | |||
| Aktsiakapital | 7 929 | 7 929 | 7 929 |
| Kohustuslik reservkapital | 793 | 793 | 793 |
| Realiseerimata kursivahed | (274) | (52) | (21) |
| Jaotamata kasum | 255 155 | 248 631 | 251 865 |
| OMAKAPITAL KOKKU | 263 603 | 257 301 | 260 566 |
| KOHUSTUSED JA OMAKAPITAL KOKKU | 484 726 | 399 626 | 415 036 |
Vahearuanne on lisatud manusena börsiteatele ning avalikustatud NASDAQ Tallinn ja Merko koduleheküljel (group.merko.ee).
Urmas Somelar
Finantsüksuse juht
AS Merko Ehitus
+372 650 1250
[email protected]
AS Merko Ehitus (group.merko.ee) kontserni ettevõtted ehitavad hooneid ja infrastruktuuri ning arendavad kinnisvara. Loome paremat elukeskkonda ja ehitame tulevikku. Tegutseme Eestis, Lätis ja Leedus. 2025. aasta lõpu seisuga andis kontsern tööd 613 inimesele ning ettevõtte 2025. aasta müügitulu oli 311 miljonit eurot.
- Merko_Ehitus_2026_9k_vahearuanne